Ugrás a fő tartalomhoz

Megbízott számlakibocsátás

Bevezető

A Számlázz.hu rendszere támogatja a megbízott számlakibocsátást a rendszerben regisztrált fiókok között. Ez azt jelenti, hogy a megbízott számlakibocsátó egyik felhasználója számlázási jogkörrel hozzáférhet a megbízó számlakibocsátó fiókjához. Ennek egy speciális esete az önszámlázás.

Bővebben írunk erről ezen az oldalon.

információ

A havi díj összege független attól, hogy vállalkozásod hány beszállító nevében számláz. Ez azt jelenti, hogy a teljes beszállítói hálózatod számlázását kézben tarthatod a fenti fix költséggel.

Havi díj: 39 990 Ft+áfa (bruttó 50 787 Ft), amelyet utólag kell kifizetned.

Egyéb felmerülő változó költségek: megbízott számlakibocsátás, illetve önszámlázás esetén mind az e-számla, mind az esetlegesen használt Számla Agent szolgáltatás költségeit a megbízott viseli. Tehát megbízottként állíthatsz ki e-számlát a megbízó fiókjában akkor is, ha a megbízó fiókja az ingyenes (#free) csomagban van.

A megbízott számlakibocsátói kapcsolat létrehozása előtt minden esetben írásban kell a megbízónak felhatalmazni a megbízottat a számlái kibocsátására. Ez egy Számlázz.hu-tól független jogi esemény. Részletekért vedd fel a kapcsolatot könyvelőddel és/vagy jogászoddal.

A megbízott cég számlakibocsátó fiókja és a megbízó cég számlakibocsátó fiókja összefüggnek. Nagyon lényeges kérdés, hogy ez a kapcsolat hogyan jön létre. A kapcsolat létrehozása függ attól, hogy a megbízó rendelkezik-e már számlakibocsátó fiókkal vagy sem.

Megbízott számlakibocsátói hozzáférés létrehozása

Van lehetőség arra, hogy a megbízott cég létrehozza a megbízó számlakibocsátó fiókját Számla Agent-en keresztül. Ehhez egy meghatározott felépítésű Számla Agent rendszerhívást kell végrehajtania saját számlakibocsátó fiókjából. A rendszerhívás során meg kell adni a létrehozandó fiók, tehát a megbízó számlakibocsátó fiókhoz tartozó adatokat (<cegMb>). Fontos, hogy itt valós adatokat adjunk meg - különösen fontos ez a számlakibocsátó fiókhoz tartozó emailcím esetén.

A rendszerhívás során nem csak a megbízó számlakibocsátó fiókja jön létre, hanem egy olyan specializált felhasználói hozzáférés is (<usrMb>), amelyen keresztül a megbízó hozzáfér a megbízott fiókjához. Emiatt a rendszerhívás során meg kell adni egy új felhasználói azonosítót, jelszót és egyéb adatokat.

Fontos kitétel, hogy a rendszerhívást követően a megbízó számlakibocsátó fiókja NEM áll készen a számlázásra. Ehhez a fiók gazdájának, tehát a megbízónak birtokba kell vennie a fiókot, és engedélyeznie kell a megbízott részére a számlázást.

A fiók létrehozásakor a Számlázz.hu automatikusan értesítő emailt küld a rendszerhívásban szereplő céges emailcímre (<cegemail>), tehát a megbízó cég tulajdonosa/ügyvezetője részére. Ez az email részletesen leírja, hogyan tudja a megbízó birtokba venni a számlakibocsátó fiókot, és ezzel engedélyt adni a megbízott számlakibocsátásra. Az elfogadásról a megbízott is nyugtázó email üzenetet kap: a fiók készen áll a számlakibocsátásra.

Abban az esetben, ha az ügyfél újra el szeretné küldeni ezt az e-mailt a fiókgazdának, be kell jelentkeznie az újonnan létrehozott fiókba azzal a felhasználóval, amelyet a jövőben a beszállító fiókjának elérésére fog használni (<usrMb>). A bejelentkezési kísérlet sikertelen lesz, mivel a beszállító még nem adott hozzáférést a fiókjához, de ez egy eseményt vált ki, melynek hatására a Számlázz.hu rendszer újra elküldi az értesítő e-mailt a fiók birtokba vételéhez.

Ha az újonnan létrehozni kívánt fiók már létezik és rendszerünk egyértelműen azonosítani tudja, akkor az API hívás után egy csatlakozási kérelmet küldünk a fiókgazdának és nem hozunk létre egy második fiókot

Csatlakozás megbízottként már létező számlakibocsátó fiókhoz

Előfordulhat, hogy a megbízó már rendelkezik számlakibocsátó fiókkal és ehhez szeretne megbízott számlázási felhatalmazást adni. Ebben az esetben a hozzáférés kérése a vezérlőpultról is lehetséges:

  1. A megbízott hozza létre saját fiókjához kapcsolódóan azt a bejelentkezési azonosítót, amellyel megbízottként kapcsolódni fog a megbízó fiókjához.
  2. Ezzel a bejelentkezési azonosítóval jelentkezzen be a saját fiókjába (a megbízott cég fiókjába).
  3. A vezérlőpultról küldjön egy csatlakozási kérelmet a megbízott számlakibocsátó fiókja felé. Ez jobb oldalon, a Csatlakozni szeretnék egy céghez gomb segítségével indítható. A kérelem elküldése esetén ne felejtsd el bejelölni a Megbízott számlakibocsátás jelölőnégyzetet.

A csatlakozási kérelem elfogadásáról a kérelmező email üzenetet kap. A csatlakozás kérelem elküldésekor értelemszerűen azt a bejelentkezési nevet kell használni, amellyel később a megbízott számlakibocsátás történik. Ha a kapcsolat során később nem kézzel, hanem Számla Agent-en keresztül történik a számlázás, akkor a csatlakozási kérelem elküldése előtt egy új bejelentkezési azonosítót kell létrehozni részletek itt. A csatlakozási kérelem elfogadása során a megbízott számlakibocsátó fiókról ez a felhasználói azonosító “leválasztódik” - így válik lehetővé a Számla Agent adatkapcsolat kiépítése.

Csatlakozási kérelem küldése a beszállítónak a Számla Agenten keresztül

Lehetőség van csatlakozási kérelmet küldeni egy megbízónak a Számla Agenten keresztül. Különböző forgatókönyvek léteznek attól függően, hogy van-e már számlázási fiókja vagy sem.

Ha a megbízónak még nincs fiókja, a fent leírtak szerint létrehozhat egyet. Ha a létrehozni kívánt fiók már létezik és rendszerünk egyértelműen azonosítani tudja, akkor az API hívás után egy csatlakozási kérelem kerül elküldésre a fiókgazdának és nem hozunk létre második fiókot.

Alapvetően ez azt jelenti, hogy ugyanazon XML elküldése a megbízó fiókjának létrehozásához csatlakozási kérelmet indít el. A beszállító erről e-mail értesítést kap, és a vezérlőpulton jóváhagyhatja a csatlakozási kérelmet.

Ennek az API interfésznek használata engedélyhez kötött. Kérjük, lépj kapcsolatba ügyfélszolgálatunkkal és kérj hozzáférést.

E-számlázás és költségei

Megbízott számlakibocsátóként minden esetben azzal a díjcsomaggal kapcsolódsz a megbízó számlakibocsátó fiókjához, amelyet a megbízott cég használ. Ez azt jelenti, hogy a megbízó fiókja maradhat az ingyenes (#free) díjcsomagban abban az esetben, ha e-számlát csak a megbízott bocsát ki. Az ingyenes csomagban az e-számlázás nem lehetséges ugyan, de ha a megbízott számlakibocsátó fiókja ezt lehetővé teszi (valamely fizetős díjcsomagban), akkor nincs akadálya annak, hogy a megbízott e-számlát bocsásson ki a megbízó #free díjcsomagban levő fiókjából. Még egyszer, részletesen, például:

  1. A megbízott számlakibocsátó fiókja #profi díjcsomagban van.
  2. Megbízott emiatt képes a saját fiókjában e-számla kibocsátására.
  3. A megbízó számlakibocsátó fiókja az ingyenes, #free díjcsomagban van.
  4. Megbízó emiatt saját fiókjában nem képes e-számla kibocsátásra.
  5. Megbízott a saját díjcsomagja (#profi) miatt képes e-számlát kibocsátani a megbízó számlakibocsátó fiókjából és annak a költségeit ő viseli.

Fontos kritérium, hogy az ilyen módon kibocsátott e-számlák költségei minden esetben a megbízott számlakibocsátó fiókját terhelik. Nincs akadálya annak, hogy a megbízó önmaga is előfizessen valamelyik díjcsomagra, és például e- számlázásba kezdjen. A saját maga által kibocsátott e-számlák (költség szempontjából) soha nem keverednek azokkal az e-számlákkal, amelyeket a megbízott állított ki. Ez utóbbiak költsége mindig a megbízottat terhelik.

Megbízott számlakibocsátó kapcsolat megszüntetése

A kapcsolat megszüntetését a megbízó önállóan elvégezheti a vezérlőpultján: ehhez törölnie kell a megbízott számlakibocsátó kapcsolatot.

Számlák láthatósága

A megbízó (saját fiókjába bejelentkezve) látja az összes számláját (függetlenül attól, hogy azt ő bocsátotta ki vagy a megbízott vállalkozás). Ha a megbízott számlakibocsátásra dedikált felhasználóval jelentkezünk be a megbízó fiókjába, akkor ott csak azok a számlák láthatók, amelyeket ez a felhasználó hozott létre. Ilyen módon tehát a megbízó elrejtheti a megbízott elől azokat a számlákat, amelyeket saját maga bocsátott ki.

Gyakorlati tanácsok

A megbízott számlakibocsátás körülbelül ilyen struktúrában történik majd:

Self billing draw

A rendszer kiépítésénél a következőkre érdemes figyelni:

  1. Számla Agent kapcsolat kiépítésekor minden egyes megbízó fiókhoz más és más felhasználót kell létrehozni.
  2. Ha a megbízónak már van számlakibocsátó fiókja, akkor csak hozzáférést kell kérni ehhez a fiókhoz.
  3. A megbízott saját vezérlőpultján látja azokat a felhasználókat, akik hozzáférhetnek a fiókjához (ide értve a megbízott számlakibocsátókat is). Emiatt ezeknek a felhasználóknak a nevei legyenek beszédesek, pl: „Példa Kft, megbízott számlakibocsátás”.
  4. Annak nincs akadálya, hogy az egyes megbízó fiókokhoz hozzáférő felhasználóknak ugyanaz legyen a jelszava. Ez sokszor megkönnyíti a megbízott számlakibocsátás.
  5. A megbízottként számlázó felhasználók bejelentkezési neveinek el kell térniük, de ezek is lehetnek „beszédes” bejelentkezési nevek.
  6. A megbízók szeretik, ha a megbízott számlakibocsátás egy elkülönített számlatömbből (számlaszám előtaggal) történik. Erre a célra egyeztess saját számlaszám előtagot a megbízóval. Ha te hozod létre a megbízó fiókját, akkor te megad határozhatsz meg erre a célra egy számlaszám előtagot (<cegszamlaszamelotag>). Ez a számlaszám előtag legyen 5 betű hosszú és valahogyan utaljon a megbízottra.

Megbízói fiók létrehozása

Request

<html>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" >
<body>
<form action="https://www.szamlazz.hu/szamla/" method="post" enctype="multipart/form-data">
<input type="file" name="action-agent_ceg_mb"><br><br>
<input type="submit" name="generate" value="Create supplier account">
</form>
</body>

A fenti kódot itt ki is próbálhatod, küldd be a megszerkesztett XML-t:

XML file

Minta XML

Az XML-ben a mezők sorrendje kötött, nem felcserélhetők.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<XmlCegMb xmlns="http://www.szamlazz.hu/xmlcegmb" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.szamlazz.hu/xmlcegmb http://www.szamlazz.hu/docs/xsds/agentmb/xmlcegmb.xsd">

<login>
<!-- A megbízott által létrehozott felhasználó vagy agent kulcs. A felhasználó csak egy fiókhoz férhet hozzá,
ellenkező esetben a bejelentkezési kísérlet sikertelen lesz, mert a rendszer nem tudja eldönteni,
hogy melyik fiókhoz szeretné hozzáférni a felhasználó.
-->
<loginname>user</loginname>
<password>passwd</password>
<szamlaagentkulcs>agentkey</szamlaagentkulcs>
</login>

<cegMb>
<!-- Megbízó cég/számlázási fiók adatai. -->

<!-- A megbízó cég rövid neve -->
<cegcompanyname>Company name Co.</cegcompanyname>

<!-- Tax number of the supplier company. If there's a company already registered
using the same tax number, and we can clearly identify said company,
we will send a join request to the account owner of saithe said company.
-->
<!-- A megbízó cég adószáma. Ha ezzel az adószámmal már regisztrált nálunk a cég
és egyértelműen azonosítani tudjuk ezt a számlázási fiókot,
akkor csatlakozási kérelmet küldünk a fiókgazdának.
-->

<cegtaxnumber>12345678-1-12</cegtaxnumber>

<!-- Számlaszám előtag, amit a megbízó fiókjában használni szeretnél.
Maximum 5 karakter hosszú lehet. Ezzel az előtaggal jönnek majd létre a
megbízott által létrehozott számlák, pl.: MBSZ-2024-1
-->
<cegszamlaszamelotag>MBSZ</cegszamlaszamelotag>

<!-- A megbízó cég címe -->
<cegirsz>1117</cegirsz>
<cegcity>Budapest</cegcity>
<cegaddr>Budafoki út 17.</cegaddr>

<!-- A megbízó cég postázási címe, nem kötelező -->
<cegpostirsz>1121</cegpostirsz>
<cegpostcity>Budapest</cegpostcity>
<cegpostaddr>Pf. 17.</cegpostaddr>

<!-- A megbízó cég bankjának neve és banskzámlaszáma -->
<cegbank>AXA</cegbank>
<cegbankaccount>12345678-12345678</cegbankaccount>

<!-- A megbízó cég e-mail címe. Valós cím kell legyen,
fontos e-mail-eket küldünk erre a címre.
-->
<cegemail>companyemail@example.org</cegemail>

<!-- A megbízó cég replyto címe a kiküldött levelekben. -->
<cegemailreplyto>companyemail@example.org</cegemailreplyto>

<!-- A megbízó cég pénzforgalmi és/vagy kata időszakainak kezdete és vége.
A számlán kötelezően megjelenítendő megjegyzéseket befolyásolja, konzultálj
a megbízó céggel. Ezeket egyébknt később ők is be tudják állítani a fiókban.
-->
<cegpenzforgdattol>2014-01-01</cegpenzforgdattol>
<cegpenzforgdatig>2014-12-31</cegpenzforgdatig>
<cegkatadattol>2014-01-01</cegkatadattol>
<cegkatadatig>2014-12-31</cegkatadatig>

</cegMb>

<usrMb>
<!-- Ezzel a felhasználóval fogsz megbízottként hozzáférni a megbízód fiókjához.
Fontos, hogy ez minden cég esetében egyedi kell legyen. ez a felhasználó csak
és kizárólag egy számlázási fiókhoz férhet hozzá.
-->
<usremail>agentuser@example.org</usremail>
<usrpassword>As6dezh7*K#</usrpassword>
<usrvezeteknev>John</usrvezeteknev>
<usrkeresztnev>Doe</usrkeresztnev>
</usrMb>

</XmlCegMb>

XSD séma

vigyázat

A minOccurs=”1” jelölésű mezők közelezők.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<schema xmlns="http://www.w3.org/2001/XMLSchema" targetNamespace="http://www.szamlazz.hu/xmlcegmb" xmlns:tns="http://www.szamlazz.hu/xmlcegmb" elementFormDefault="qualified">

<!-- Existing user's details, or details of the user to be created -->
<complexType name="usrMbTipus">
<sequence>
<element name="usremail" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="usrpassword" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="usrvezeteknev" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="0"></element>
<element name="usrkeresztnev" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
</sequence>
</complexType>

<!-- login details -->
<complexType name="loginMbTipus">
<sequence>
<element name="loginname" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="password" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="szamlaagentkulcs" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="0"></element>
</sequence>
</complexType>

<!-- company details -->
<complexType name="cegMbTipus">
<sequence>
<element name="cegcompanyname" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="cegtaxnumber" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="cegszamlaszamelotag" maxOccurs="1" minOccurs="1">
<simpleType>
<restriction base="string"><maxLength value = "5"/></restriction>
</simpleType>
</element>
<element name="cegirsz" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="cegcity" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="cegaddr" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="cegpostirsz" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="0"></element>
<element name="cegpostcity" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="0"></element>
<element name="cegpostaddr" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="0"></element>
<element name="cegbank" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="cegbankaccount" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="cegemail" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="cegemailreplyto" type="string" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="cegpenzforgdattol" type="date" maxOccurs="1" minOccurs="0"></element>
<element name="cegpenzforgdatig" type="date" maxOccurs="1" minOccurs="0"></element>
<element name="cegkatadattol" type="date" maxOccurs="1" minOccurs="0"></element>
<element name="cegkatadatig" type="date" maxOccurs="1" minOccurs="0"></element>
</sequence>
</complexType>
<element name="XmlCegMb">
<complexType>
<sequence>
<element name="login" type="tns:loginMbTipus" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="cegMb" type="tns:cegMbTipus" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
<element name="usrMb" type="tns:usrMbTipus" maxOccurs="1" minOccurs="1"></element>
</sequence>
</complexType>
</element>